Mity o Przemocy – część 1

Są takie treści w Kulturze, które dostajemy „w pakiecie” wraz z mlekiem matki. Niektóre Nas wspierają a inne powodują zamęt i utrudniają życie. Wszystkie są wynikiem istnienia Społeczeństwa –z jednej strony i naszej niewiedzy – z drugiej. Te szkodliwe bazują na stereotypach i niedojrzałości emocjonalnej. Pierwotnie miały chronić ważne wartości np. Rodzinę, ale w efekcie działają przeciwko niej.
Rozprawmy się z mitami dotyczącymi Przemocy. Ich skutki bywają tragiczne…

„Trzeba prać brudy we własnym domu”

Oznacza to nic innego, jak społeczny zakaz opowiadania o tym, co dzieje się w czterech ścianach. Ma to być nielojalne wobec Rodziny i zagrażające jej trwałości.
Wszyscy znamy: „Zły za ptak, co własne gniazdo kala”, „Wolność Tomku w swoim domku”, „Mój dom – moją twierdzą”, „Bliscy nie krzywdzą” i wiele innych.
W praktyce takie przekonania mogą prowadzić do milczenia ofiar i świadków. Do nieszukania pomocy a nawet kłamstw: „Wszystko jest ok, ten siniak to po upadku”
Czasami słyszymy o tragicznych skutkach – o morderstwach, okaleczeniach, u naszego sąsiada, koleżanki, znajomej. Kto by pomyślał…

„Przemoc dotyczy tylko tzw. patologii”

„To taka porządna rodzina – niemożliwe, by była tam przemoc”, „Oni oboje mają wyższe wykształcenie – nie mogli tego zrobić swojemu dziecku”…
Przemoc jest demokratyczna. Dotyka ludzi bez względu na wiek, wykształcenie, płeć czy rasę. Spychanie jej do środowisk, z którymi nie mamy najczęściej kontaktu ma Nas ochraniać. Ma dawać złudny psychologiczny parasol, że Nas to nie dotyczy i możemy czuć się bezpiecznie.
Przyjęcie tego faktu, może uczulić i „otworzyć oczy” na osoby krzywdzone w tzw.: „dobrych domach”, dając im tym samym szansę na poprawę sytuacji.

„Przemoc to bicie”

Przekonanie to ogranicza przemoc tylko do bicia. Wiadomo jednak, że przemoc fizyczna jest tylko jedną z form krzywdzenia. Z badań przeprowadzonych w ostatnich latach wynika, że najczęściej występującą formą przemocy domowej jest przemoc psychiczna. Większość osób doznających przemocy mówi, że to właśnie ta forma jest szczególnie dolegliwa i bolesna.
Okazuje się, że uderzenie często łatwiej znieść, niż upokorzenie, krytyczne oceny oraz przykre
i głęboko raniące słowa. Specyfiką przemocy psychicznej jest to, że pozostawia ślady w obszarze funkcjonowania psychicznego człowieka. Prawo więc, które jest oparte na wymiernych i konkretnych dowodach, często w niewielkim stopniu może pomóc osobie krzywdzonej w ten sposób.

„Powinnaś/ powinieneś się wstydzić”

„To wszystko twoja wina – powinnaś się wstydzić”, „Twoja rodzina – świadczy o tobie”, „Kobieta jest strażniczką domowego ogniska”, „Widocznie nie dosyć się starałeś” i jeszcze wiele, wiele innych.
Za przemoc ZAWSZE odpowiada sprawca – niezależnie od tego, co robiła, czy jak się zachowuje ofiara. W sprawach przemocy osoba słabsza, a taką jest ofiara – nie ma żadnych szans. Po rozważeniu dysproporcji sił – nikt by nie miał To nie jest żadna wina osoby doznającej przemocy i nie ma ona czego się wstydzić. Po prostu – tak się złożyło, że spotkała na swojej drodze sprawcę przemocy….

Mity o złości

Mity o złości

Złość jest uczuciem, wokół którego narosło wiele nieporozumień, zakazów i nakazów. W naszym języku częścią składową tego słowa jest ZŁO… Można by wywnioskować, że cała gama uczuć, która kryje się pod hasłem Złość jest Zła. Takie właśnie przekonania tkwią w naszych...

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 3.

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 3.

Na dziś, nie ma technicznych sposobów ochrony przed cyberprzemocą, której możemy doświadczyć w dowolnym miejscu w sieci. Dlatego, przede wszystkim, powinniśmy jej przeciwdziałać. O czym warto pamiętać? Przemoc rodzi przemoc. Nie wolno na nią odpowiadać tym samym....

Lęk i strach

Lęk i strach

– Sytuacja pandemii wywołuje różne uczucia i myśli. Najczęściej mówi się o strachu i lęku. Czy to zamienne pojęcia? W obecnej sytuacji może występować i strach, i lęk – stąd pewnie używanie zamienne. Strach i lęk to uczucia z tej samej kategorii – to reakcje na coś, co Nam zagraża.

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 2.

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 2.

Jest wiele form zachowań przemocowych w Internecie. I tak samo - jak o przemocy niecyfrowej, tak i tu, nie mamy najczęściej wystarczającej wiedzy. Czasami nawet nie przypuszczamy, że to czego doświadczamy ma cechy przemocy lub po prostu nią jest…  Posłużmy się...

Emocjonalność

Emocjonalność

 Jest takie chińskie przekleństwo „Obyś żył w ciekawych czasach”. Obecnie w takich żyjemy... Czasy, w których przyszło nam funkcjonować na pewno są interesujące. Obfitują w wiele wspaniałych odkryć czy wynalazków. Nigdy wcześniej ludzka myśl nie była tak często...

Mity o Przemocy – część 2

Mity o Przemocy – część 2

„Dla dobra dzieci…” "Kobieta powinna poświęcić się dla dobra dzieci i rodziny", "Powinno się wytrzymać wszystko dla dobra dzieci", "Dzieci powinny mieć ojca", "Lepszy zły ojciec, niż żaden" itp.To wyjątkowo destrukcyjne przekonania dotyczące przemocy domowej. Nie...

Przemoc – jak to działa?

Przemoc – jak to działa?

Dużo mówi się o przemocy. O jej mniej oczywistych przejawach również. Temat, na szczęście, powoli przestaje być tabu obarczonym strasznym wstydem. Pandemia „sprzyja” wyłanianiu się przemocy w Naszych domach czy zakładach pracy, w naszych rodzinach, małżeństwach czy...

CYBERPRZEMOC – CZĘŚĆ 1

CYBERPRZEMOC – CZĘŚĆ 1

Co to jest cyberprzemoc? Zanim zaczniemy mówić o przemocy, a dokładnie o jej specyficznej i bardzo powszechnej w naszych czasach formie, pochylmy się na tym, czym przemoc jest. Aby nazwać jakieś zachowanie przemocą nie wystarczy, aby było ono agresywne… wyobraźmy...

Skip to content