CYBERPRZEMOC – CZĘŚĆ 1

Co to jest cyberprzemoc?

Zanim zaczniemy mówić o przemocy, a dokładnie o jej specyficznej i bardzo powszechnej w naszych czasach formie, pochylmy się na tym, czym przemoc jest.

Aby nazwać jakieś zachowanie przemocą nie wystarczy, aby było ono agresywne… wyobraźmy sobie przedszkolaki, np. czteroletnie, które kłócą się o zabawkę. Po pewnym czasie wrzasków, zaczynają się okładać. To zdecydowanie zachowanie agresywne, ale jeszcze nie przemoc… A teraz zobaczymy Dorosłego, który interweniuje i każde z dzieci dostaje mocnego kapsa połączonego z krzykiem, jakie to jest okropne, paskudne itd.

To jest przemoc. Na czym polega różnica?

 Na dysproporcji… W przemocy, strona krzywdząca zawsze jest silniejsza- czy to fizycznie, czy to emocjonalnie, ekonomicznie, poznawczo itd.….

 To oczywiście nie jedyna cecha przemocy.  Mówimy też o intencji sprawcy, o naruszeniu granic ofiary czy o spowodowaniu cierpienia…

Cyberprzemoc doskonale wpisuje się w te założenia. Gdyby posłużyć się definicją, to mamy: CYBERPRZEMOC TO SERIA AGRESYWNYCH ZACHOWAŃ, CELOWO I REGULARNIE SKIEROWANYCH PRZECIWKO BEZBRONNEJ OSOBIE.

W czasie pandemii, większość z Nas byłą na kwarantannie. Bywaliśmy zamknięci w domu, a pracę wykonywaliśmy zdalnie. Nasze dzieci zamiast chodzić do szkoły zasiadały do komputera.

 Wielu z Nas „przeniosło” sporą część życia do Internetu. Zamiast kina – Netflix, zamiast teatru – nagrane spektakle, zamiast warsztatów – spotkania na Zoomie.

 I wreszcie zamiast kontaktów twarzą w twarz – komunikatory, z mikrofonem i kamerką… 

 Radzimy sobie jak umiemy w nowych, trudnych czasach. Ale oznacza to również, że zjawisko cyberprzemocy rośnie…

Ale właściwie co można nazwać Cyberprzemocą?  Dlaczego ma takie poważne skutki dla dzieci, nastolatków czy dorosłych? Dlaczego niesie za sobą tyle cierpienia i niemocy?

Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną – pojawia się, np. w komentarzach, na memach czy nagraniach wideo. Może też być bardziej zawoalowana: polegać na wykluczeniu z grupy, manipulowaniu czy nienawiązywaniu relacji.

Badacze, którzy specjalizują się w tej tematyce stwierdzają, że cyberprzemoc jest inną formą przemocy rówieśniczej (bullying), czyli czegoś, co było znane od pokoleń. Jednak kilka cech powoduje, że w sieci Agresorzy są bardziej aktywni i co za tym idzie, mogą krzywdzić Wielu i mocniej…

Po pierwsze, Sprawcy są przekonani o anonimowości, działają z ukrycia. I bardzo często tak właśnie jest.  Nie umiemy odkryć od kogo pochodzą te paskudne słowa wysłane z nieznanego konta czy numeru. Nie mamy, przynajmniej większość z Nas, umiejętności, aby zdemaskować Krzywdziciela.

                Po drugie, mogą Oni spreparować nienawistną treść „na spokojnie” … nie muszą patrzeć nikomu w oczy, odpowiadać na bieżąco czy zobaczyć czyjeś cierpienie. Są „bezpieczni”, nikt ich nie potraktuje w odwecie tak samo…

                Po trzecie, Cyberprzemocowcy mogą działać w dowolnym czasie, a ofiara nie ma możliwości ucieczki, jak jest w przypadku osobistych kontaktów. Jej profil cały czas jest dostępny w sieci.  Jej konto na portalu społecznościowym, jej mail czy numer telefonu…

To wszystko powoduje, że skala problemu jest większa niż przed erą cyfrową, a teraz, w czasach pandemicznych rośnie jeszcze bardziej…

Mity o złości

Mity o złości

Złość jest uczuciem, wokół którego narosło wiele nieporozumień, zakazów i nakazów. W naszym języku częścią składową tego słowa jest ZŁO… Można by wywnioskować, że cała gama uczuć, która kryje się pod hasłem Złość jest Zła. Takie właśnie przekonania tkwią w naszych...

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 3.

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 3.

Na dziś, nie ma technicznych sposobów ochrony przed cyberprzemocą, której możemy doświadczyć w dowolnym miejscu w sieci. Dlatego, przede wszystkim, powinniśmy jej przeciwdziałać. O czym warto pamiętać? Przemoc rodzi przemoc. Nie wolno na nią odpowiadać tym samym....

Lęk i strach

Lęk i strach

– Sytuacja pandemii wywołuje różne uczucia i myśli. Najczęściej mówi się o strachu i lęku. Czy to zamienne pojęcia? W obecnej sytuacji może występować i strach, i lęk – stąd pewnie używanie zamienne. Strach i lęk to uczucia z tej samej kategorii – to reakcje na coś, co Nam zagraża.

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 2.

CYBERPRZEMOC – CZEŚĆ 2.

Jest wiele form zachowań przemocowych w Internecie. I tak samo - jak o przemocy niecyfrowej, tak i tu, nie mamy najczęściej wystarczającej wiedzy. Czasami nawet nie przypuszczamy, że to czego doświadczamy ma cechy przemocy lub po prostu nią jest…  Posłużmy się...

Emocjonalność

Emocjonalność

 Jest takie chińskie przekleństwo „Obyś żył w ciekawych czasach”. Obecnie w takich żyjemy... Czasy, w których przyszło nam funkcjonować na pewno są interesujące. Obfitują w wiele wspaniałych odkryć czy wynalazków. Nigdy wcześniej ludzka myśl nie była tak często...

Mity o Przemocy – część 2

Mity o Przemocy – część 2

„Dla dobra dzieci…” "Kobieta powinna poświęcić się dla dobra dzieci i rodziny", "Powinno się wytrzymać wszystko dla dobra dzieci", "Dzieci powinny mieć ojca", "Lepszy zły ojciec, niż żaden" itp.To wyjątkowo destrukcyjne przekonania dotyczące przemocy domowej. Nie...

Przemoc – jak to działa?

Przemoc – jak to działa?

Dużo mówi się o przemocy. O jej mniej oczywistych przejawach również. Temat, na szczęście, powoli przestaje być tabu obarczonym strasznym wstydem. Pandemia „sprzyja” wyłanianiu się przemocy w Naszych domach czy zakładach pracy, w naszych rodzinach, małżeństwach czy...

Mity o Przemocy – część 1

Mity o Przemocy – część 1

Są takie treści w Kulturze, które dostajemy „w pakiecie” wraz z mlekiem matki. Niektóre Nas wspierają a inne powodują zamęt i utrudniają życie. Wszystkie są wynikiem istnienia Społeczeństwa –z jednej strony i naszej niewiedzy – z drugiej. Te szkodliwe bazują na...

Skip to content